CM Khattar, Haryana öğrencilerini desteklemek için sıfır okul terki politikası diyor

gulay

New member
Gurugram: Başbakan Manohar Lal Khattar Cumartesi günü yaptığı açıklamada, eyalet hükümetinin eyaletteki hiçbir çocuğun gelecek yıla kadar okulu bırakmamasını sağlamak için “sıfır okul terki politikası” uyguladığını söyledi. Bu girişim kapsamında 6 ila 18 yaş grubundaki yaklaşık 48 bin çocuğun eğitim durumu taranacak.

CM Khattar, Haryana öğrencilerini desteklemek için sıfır okul terki politikası diyor

Milli Eğitim Politikası (YEP) 2025 yılına kadar Haryana’da uygulanacaktır.

Khattar, Sektör 49’daki bir okulun açılış töreninde öğrencilere, velilere ve öğretmenlere seslendi.

Khattar, Başbakan Narendra Modi tarafından başlatılan Yükselen Hindistan için Pradhan Mantri Okulları (PM-SHRI) programına da atıfta bulundu. Programın gelecek yıla kadar eyaletteki 135 bloğun her birinde ikişer okul açacağını söyledi. “Bu okullarda Milli Eğitim Politikasına göre eğitim verilmektedir. Hükümet, ulusal eğitim politikasını 2030 yılına kadar ülke genelinde uygulamak için bir hedef belirledi, ancak Haryana’da 2025 yılına kadar tam olarak uygulanacak” dedi.

Khattar, eyalet genelindeki devlet okullarındaki öğrencilere 550.000 dijital tabletin dağıtıldığını söyledi.

21. yüzyılın eğitim sistemine atıfta bulunan başbakan, zamanla her şeyin değiştiğini söyledi. “Haryana da son sekiz yılda eğitim, sağlık, güvenlik, özgüven ve iyi yönetişim alanlarındaki ilerlemeleri benimseyerek olumlu sonuçlar elde etti. 10-12. sınıflardaki öğrencilere daha iyi bağlantı kurabilmeleri için dijital tabletler dağıtıldı. Eğitim, Haryana’daki devlet okullarında akıllı sınıflar aracılığıyla veriliyor” dedi. Küme programında eğitim görmenin yanı sıra beceri gelişimine de önem verildiğini sözlerine ekledi.

Başbakan, Haryana’daki eğitim sistemini geliştirmeye yönelik bir kümelenme programıyla ilgili olarak, eyalette dört ila beş köyden oluşan kümelerin oluşturulduğunu söyledi. Her kümede, üç fakülte – sanat, bilim ve işletme – daha büyük öğrenciler için özel becerilere odaklanarak öğretilir.

Başbakan şunları söyledi: “Devlet, ‘Chatra Parivahan Suraksha Yojana’ (Güvenli Ulaşım Programı) kapsamında, kız öğrencilerin okullarına veya kolejlerine güvenli bir şekilde taşınması için 150 yeni otobüs satın aldı ve ayrıca her eğitim kurumuna bir düğüm görevlisi atandı. öğrenciler”.

Khattar, eyalet genelinde 40 okulda ücretsiz eğitim sağlayan Bharti Vakfı’nı da takdir etti.

• YAZAR HAKKINDA

Leena Dhankhar, Hindustan Times ile beş yıldır işbirliği yapıyor. Suç, nakliye ve özel tüketim vergisi kapsamındadır. Artık sivil meseleler ve yerel sakinlerin şikayetleri hakkında rapor veriyor.
    …ayrıntılı olarak görün