Döviz ticareti bahanesiyle dolandırıcılık yapan 13 kişi tutuklandı

gulay

New member
Gurugram: Polis Çarşamba günü Udyog Vihar’daki bir çağrı merkezinden aralarında iki yabancının da bulunduğu 13 şüpheliyi, sahte ticaret siteleri aracılığıyla en az 100 kişiyi birkaç milyon rupinin üzerinde kandırdıkları iddiasıyla tutukladı.

Döviz ticareti bahanesiyle dolandırıcılık yapan 13 kişi tutuklandı

Dolandırıcılık, polisin Gurugram’ı sık sık ziyaret eden Mumbai’deki 54 yaşındaki bir yemek firmasından şikayet almasının ardından ortaya çıktı. Polis, Gurugram dışında faaliyet gösteren bir çete tarafından kandırıldığını iddia etti.

Kurban Sajan Iype, geçen yıl 12 Mayıs’ta bir sosyal medya sitesinde yatırımcıları kripto para birimleri ve borsa ticareti yapmaya davet eden bir reklam gördüğünü iddia etti. “Yatırım yapmaya hevesliydim ve bir bağlantıya tıkladım ve iletişim bilgilerimi verdim. Bir süre sonra, şirketin “çalışanlarından” birinden, bilgilerimi çevrimiçi ticaret için şirket web sitesi lexatrade.com’da yayınlamamı isteyen bir telefon aldım” dedi.

Kurbana, hesabını çevrimiçi ticaret için etkinleştirmenin iki adımı olduğu ve bunun da para yatırması gerektiği söylendi. €(Müşterinizi tanıyın) KYC ayrıntılarını güncellemek için 250. Polis, şirketten bir uzmanın daha fazla yardım için kendisini arayacağını söyledi.

Polis Komiser Yardımcısı (Siber) Priyanshu Diwan, Rayan Mathew olarak tanımlanan şüphelilerden birinin kurbanı aradığını ve ticaret hesabını açması için yardım teklif ettiğini söyledi. “Kurbandan minimum yatırım yapmasını istedi. €VIP müşteri olmak için 10.000 ve şirket aynı tutarı bonus olarak iade ediyor. Ona inanarak bir miktar yatırım yaptı. €17 Mayıs’ta 39 bin” dedi.

ACP Diwan, kurbanın yatırım yaptığını söyledi €Geçen yılın Mayıs ayından bu yana 1.30 milyon. “Kurban geri ödeme talep ettiğinde, şüpheliler ona Londra’daki bankalara ödenecek vergiler için fazladan para ödemesini söylediler. Şüphelenip daha fazla para vermeyeceğini söyleyince tehdit ettiler” dedi.

Mağdur, geçen hafta şirketin adresini duyup Gurugram’da olduğunu öğrendiğinde zanlılardan biriyle telefonda görüştüğünü söyledi. “Ben detayları yazıp polise başvurduğumda şüphelilerden biri adresi bir online market tedarikçisine veriyordu” dedi.

Siber Polis Karakolu Ev Görevlisi (SHO) Jasvir Singh Punia, ekip kurduklarını ve arama yaptıkları tespit edilen 13 kişiyi tutukladıklarını söyledi. “Çetenin İsrail merkezli elebaşının kimliği belirlendi. Kendisiyle Letonya’nın Riga kentinde çalışan zanlılardan ikisi, orada kazançlı bir pazar buldukları için Hindistan’a gönderildi” dedi.

SHO Punia, çağrı merkezi personeline ödeme yapıldığını söyledi €Ayda 50.000.

modus operandi

SHO Punia, personelin yabancılar tarafından eğitildiğini ve arka uç çalışmasının İsrail’den yapıldığını söyledi. “Önceden, çağrı merkezi temsilcileri, Lexa Trade ve Grow Line gibi ticari web sitelerinde yüksek getiri vaat ederek kurbanları cezbetti. Bu sitelerde mağdurların sanal hesaplarını oluşturuyorlardı” dedi.

Polis, şüphelilerin başlangıçta miktarın bir kısmını iade ettiğini ve daha sonra daha yüksek getiri için daha büyük miktarlarda yatırım yapmalarını istediğini söyledi. Daha sonra tüm iletişimi keseceklerdi.

Polis, Hindistan Ceza Kanunu’nun (IPC) ve Bilgi Teknolojisi (BT) Yasasının 419, 420, 465. Bölümleri kapsamındaki bir davanın Çarşamba günü Siber Polis Karakolunda kaydedildiğini söyledi.

Polis, zanlıların Letonyalı Konstantins Filipous ve Özbekistanlı Albert Saribekyan namı diğer Peter ve diğer 11 kişinin kimliğinin belirlendiğini ekledi.

• YAZAR HAKKINDA

Leena Dhankhar, Hindustan Times ile beş yıldır işbirliği yapıyor. Suç, nakliye ve özel tüketim vergisi kapsamındadır. Artık sivil meseleler ve yerel sakinlerin şikayetleri hakkında rapor veriyor.
    …ayrıntılı olarak görün