Gurugram’daki Boxing Academy hostelinden oldukça zehirli bir kraiti kurtardı

gulay

New member
Aravallis’e özgü oldukça zehirli bir yılan olan 9 metre uzunluğundaki bir krait, Pazartesi günü Sektör 58’deki bir spor akademisi pansiyonundan bir vahşi yaşam ekibi tarafından kurtarıldı.

Yaban hayatı uzmanları, yerde yatan bir öğrencinin valizine gizlenmiş yılanı buldu. Yılan, Yaban Hayatı Otoritesi’nin gözetiminde Aravallis’e bırakılmadan önce üç saat gözetim altında tutuldu. (HT fotoğrafı)

Yetkililer, yaklaşık 1 kilo ağırlığındaki erkek yılanın bin 200 metrekarelik arsa üzerine kurulu akademinin giriş katındaki odalardan birine girerken görüntülendiğini bildirdi.

Gurugram Mahkemelerinde avukat ve yurdun sahibi olan Sector 55’te ikamet eden Karam Chand, Pazartesi günü saat 12.30 sularında öğrencilerden birinden bir telefon aldığını söyledi. “Tuvaletten dönen badminton oyuncularından biri uyku alanlarında yılanı görmüş. Odadaki tüm ışıkları açtı ve herkese gitmelerini söyledi. Dışarı çıkıp beni aradılar” dedi.

Chand, kapıyı dışarıdan kilitlediğini ve öğrencilerden başka bir odada uyumalarını istediğini söyledi. “Sabah yaban hayatı koruma yetkililerine haber verdim. Odayı açtılar ve yerde yatan bir öğrenci valizinin içinde gizlenmiş halde buldular” dedi.

Kurtarma operasyonunu yöneten vahşi yaşam uzmanı Anil Gandas, Pazartesi sabah 9.30 civarında bir telefon aldığını ve yarım saat içinde kendisine ulaştığını söyledi. “18 yaşındaki bir badminton oyuncusu yılanı gördü. Odaya girdiğimde ortalık görünmüyordu. Tüm eşyaları tek tek çıkardık ve tüm kıyafetleri inceledik ama yılanı bulamadık. Sonra bir bavul açtım ve onu buldum” dedi.

Bu, bu ay Gurugram yerleşim bölgelerinden kurtarılan 18. yılan. İlçenin vahşi yaşam ajansına göre, son yıllarda evlerde yılan görülme oranı artıyor. Son 10 yılda, her yıl evlerden ortalama 1.042 yılan kurtarıldı.

Yılan, Yaban Hayatı Otoritesi’nin gözetiminde Aravallis’e bırakılmadan önce üç saat gözetim altında tutuldu.

Yaban hayatı uzmanlarına göre, Aravallis’e özgü 20 yılan türü var ve bunlardan dördü – tek gözlüklü kobra, gözlüklü kobra, kara kobra ve krait – oldukça zehirli.

• YAZAR HAKKINDA

Leena Dhankhar, Hindustan Times için beş yıl çalıştı. Suç, trafik ve tüketim vergisi konularını ele aldı. Artık sivil kaygılar ve bölge sakinlerinden gelen şikayetler hakkında rapor veriyor. …ayrıntılı olarak görün