“İnek Vergisi”, İşyerinde Alkol: Haryana’daki Yeni Tüketim Vergisi Politikasının Temel Bulguları

gulay

New member
Haryana hükümeti, 12 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan yeni tüketim vergisi politikasını Salı günü onayladı. Politikanın eyaletteki alkol fiyatını yüzde 10 ila 15 oranında artırması bekleniyor. Ancak Haryana’daki alkol fiyatları hala Delhi’dekinden daha ucuz.

Haryana hükümeti bir kriteri aşmak istiyor ₹Tüketim Politikası ile 10.000 crore – 2022-23.(HT_PRINT)

Başbakan Manohar Lal Khattar, devletin tüketim vergisi gelirinin son beş yılda ikiye katlandığını açıklayarak politikayı onayladı. Hükümetin hedefi, bir ölçütün üzerine çıkmaktır. ₹Tüketim politikası ile 10.000 crore – 2022-23.

Okuyun: Haryana Tüketim Dairesi, likör ruhsatlandırma tehdidine karşı önlem alıyor

Bilmeniz gereken önemli noktalar:

Alıcıların para harcaması gerekiyor ₹5 çevre koruma için gelir elde etmek ve ineklerin durumunu iyileştirmek için her bir likör şişesine uygulanan bir “inek vergisi”.

Devletin artık “minimum” bir perakende fiyatı var ve maksimum perakende fiyatı yok, yani mağazalar rezerv fiyatın üzerindeki herhangi bir fiyata alkol satabilir ve eyalet başkentine kıyasla rekabetçi fiyatlar sunabilir.

En az bir metrekare kapalı alana sahip ve en az 5.000 kişinin çalıştığı kurumsal ofisler, ofis alanlarında bira ve şarap gibi alkolsüz içecekleri ücret karşılığında sunabilir. ₹Yılda 1 milyon.

Amaç ayrıca 2024 yılına kadar alkol paketleme için PET şişelerin kullanılmasını durdurmaktır.

MSME sektörünü desteklemek için, küçük (zanaat) bira fabrikaları için lisans ücretleri düşürülmüştür. Şarap imalathaneleri için muayene ücreti de düşürüldü.

Maksimum perakende alkollü içki satışı sayısı 2.500’den 2.400’e düşürüldü. Panchkula’daki Shri Mata Mansa Devi tapınağının çevresindeki kutsal alanlarda ve “gurukul” bulunan köylerde içki dükkanı açılmayacak.

Alkol satış saatleri aynı kalır (sabah 8’den gece yarısına kadar).

Landschnaps için minimum satış fiyatı artırıldı ₹160 ila ₹Bir litre ve Metro Likörü için 170 ₹210 ila ₹Bir litre için 220. İthal Yabancı Alkollü İçkilerin Minimum Satış Fiyatı (IMFL) da yükseltildi. ₹3.100 den ₹Süper premium markalar için litre başına 3.000, ₹Süper lüks markalar için bir litre için 875 ₹850 ve ₹Normal markalar için bir litre için 420 ₹400. İthal İskoç viskisinin fiyatının artması muhtemeldir. ₹1 litrelik şişede 200-350 ve IMFL viski ₹Litre başına 100-150. 12 bira kasası şimdi maliyeti ₹120 tane daha Ekonomi markaları için minimum perakende fiyatı değişmedi ₹Bir litre için 230.

Yerli likör, IMFL ve ithal yabancı likör (IFL) için taban kota, yerli likör ve IMFL üzerindeki özel tüketim vergisinde küçük bir artışla birlikte arttı.

Hafif ve süper hafif kategorilerdeki içmeye hazır içecekler ve bira üzerindeki ÖTV düşürülürken, birahane kategorisi (L-10E) için – yalnızca bira ve şarap tüketimi için – lisans ücreti daha da düşürüldü.

Toptan satış lisansı sahipleri tarafından yapılan alkol hırsızlığına karşı daha sıkı önlemler alınacaktır. Lisans sahibi, çeşitli platformlarda alkollü içki reklamlarına yasak getirmiştir.

Alkol servisi yapılan tüm oteller, barlar ve barlar, restoran ve kafeler binanın dışına uyarı işaretleri asmalı, perakende satış yerleri ise yangın söndürücüler ve güvenlik kameraları ile donatılmalıdır.

En az 5.000 katılımcısı olan etkinliklerin organizatörleri artık para harcamak zorunda ₹Öncekine kıyasla günde 50.000 ₹Geçici bir lisans (L-12AC) almak için 10.000.

• YAZAR HAKKINDA

Hindustan Times’ta multimedya muhabiri. Hint, dünya, iş ve teknoloji haberlerini, cinsiyet ve kültüre dayanan insani ilgi hikayelerine keskin bir gözle kapsar.
    …ayrıntılı olarak görün