Pilot kılığına giren bir adam, ₹2 crore’dan bir Gurugram kadınını aldatıyor

gulay

New member
61 yaşındaki Gurugram kadını en azından dolandırıldı €Polis Salı günü yaptığı açıklamada, kendisine pahalı hediyeler ve para gönderme bahanesiyle sosyal medyada arkadaş olduğu bir adamdan 2 crore aldığı iddia edildi.

Kadın, kendisine pahalı hediyeler ve para gönderme bahanesiyle zanlıyla sosyal medyada arkadaş oldu. (Temsili resim)

Polis, Manesar’daki Siber Suç Polis Karakolunda Hindistan Ceza Yasası ve Bilgi Teknolojisi Yasası uyarınca kimliği belirsiz kişilere karşı bir FIR kaydı yapıldığını söyledi.

Kadına göre, Sector 86’da ikamet eden Sunita Kapagunta, Aralık 2022’de “AlexWilli285″ten kişisel iletişim numarasını isteyen bir arkadaşlık isteği aldı. Uluslararası bir havayolunun pilotu kılığına giren ve ödeme talep eden kişi € Kendisine yönelik bir paket gönderilmeden önce 35.000.

O günler içinde değişti €Farklı miktarlarda yaklaşık 10 işlemde 2 crore.

“Kullanıcı bana yaklaştı ve pilot olduğunu ve uluslararası bir havayolu şirketinde çalıştığını söyledi. 5 Aralık’ta, bir iPhone, sanat takıları, saatler ve diğer aksesuarları içeren sürpriz bir hediye paketi olduğunu söyledi. Dubai’den gelen pakette benim için nakit paranın da olduğunu söyleyerek adresimi ve telefon numaramı istedi ve ödersem bana göndereceğini söyledi. € 35.000. Tutarı ödedim ve daha sonra başka bir kişi beni havaalanı yetkilisi olarak arayarak para cezası ödemem gerektiğini söyledi. €1 lakh. Davalı benden hükme uymamı ve cezayı ödememi istedi ve paramı geri alacağıma söz verdi. mecburen transfer oldum €95.000. Sonra benden bir tane daha ödememi istedi. €Transfer ettiğim USD’yi INR’ye dönüştürmek için gerekli bir sertifika için 2 lakh, dedi.

9 Aralık’ta, Birleşmiş Milletler Terörle Mücadele Şubesi gibi davranan başka bir numaradan bir serbest bırakma formu için ödeme yapmasını isteyen bir metin mesajı aldığını söyledi.

Ayrıca, Aralık ayında çeşitli ajanslardan fonları havale etmekle tehdit eden en az 100 telefon aldığını ve onu kişisel kredi almaya zorladığını ve bir başkasını da mücevherlerine karşı aldığını iddia etti.

“Söz verdiğim gibi bakiyemi iade edeceklerine güvendim, ancak tüm mücevherlerim için özel bir finans şirketinden borç almak zorunda kaldım ve dolandırıcılar beni bu kredi tutarını da aktarmaya zorladı. Ayrıca başka birini transfer etmek zorunda kaldım €Ticari çek hesabımdan 35 lakh ve €Tirupati’deki bir mülkün satışından kendimle birlikte 50 lakh. ben de ödünç aldım €Altı akrabamdan 24,5 lakh ”dedi.

Polis, kurbanın ortak banka hesabından da para çektiğini, bunun oğlunu uyardığını ve ardından siber dolandırıcılığın ortaya çıktığını söyledi.

“Düzenli olarak benzer şikayetler alıyoruz ve sosyal medya platformlarında farkındalık yarattık. Polis Komiser Yardımcısı (Siber) Priyanshu Diwan, “İnsanlar yabancılara güveniyor ve onların yollarına düşüyor.”

Polis, kadın tarafından yapılan bir şikayetin ardından, IPC’nin 419 (taklit yoluyla dolandırıcılık), 420 (dolandırıcılık) ve Bilişim Yasası’nın 66-D bölümleri uyarınca kimliği belirsiz bir dolandırıcıya karşı bir FIR kaydı yapıldığını söyledi.

Diwan, hangi baskınların gerçekleştirildiğine bağlı olarak IP adreslerini doğruladıklarını söyledi.

• YAZAR HAKKINDA

Leena Dhankhar, Hindustan Times ile beş yıldır işbirliği yapıyor. Suç, nakliye ve özel tüketim vergisi kapsamındadır. Artık sivil meseleler ve yerel sakinlerin şikayetleri hakkında rapor veriyor.
    …ayrıntılı olarak görün