RGM mahkemesi üst düzey polis memuruna, hakimi gerektiği gibi selamlamadığı için ACP'ye karşı dava açması emrini verdi

gulay

New member
Gurugram: Gurugram'daki bir bölge mahkemesi, polis komiserine, hakimi gerektiği gibi selamlamadığı iddia edilen bir polis komiser yardımcısına karşı dava açması talimatını verdi. Polise göre ACP, bir dolandırıcılık davasına karışan bir şüphelinin polis tarafından gözaltına alınmasını talep etmek üzere mahkemeye çıkmıştı. Konuyu bilen yetkililer, emrin ardından soruşturmanın polis komiser yardımcısına devredildiğini söyledi.

ACP Naveen Sharma, ekibiyle birlikte, hile yapmaktan tutuklanan Anil Sharma olarak tanımlanan bir şüpheliyi ortaya çıkarmak için Birinci Sınıf Yargıç Vikrant'ın (kendi adıyla anılır) mahkemesine gitmişti. ₹25 lakh. (Temsili görsel)

Polise göre ACP Naveen Sharma, ekibiyle birlikte 8 Şubat'ta Birinci Sınıf Yargıç Vikrant'ın (kendi adıyla anılan) mahkemesine, hile yapmaktan tutuklanan Anil Sharma adlı bir şüpheliyi ortaya çıkarmak için gitmişti. ₹25 lakh.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

“Emir verilir verilmez soruşturma memuru ACP Naveen Sharma, sadece kolunu kaldırıp iki parmağını alnına dokundurarak başkanı uygunsuz bir şekilde selamladı. Bu selamlaşma şeklini nereden öğrendiği sorulduğunda, selamlaşmanın üç yolunu öğrendiğini, yani sadece dirseğini kaldırmak, alnına dokunmak ve ardından doğru selamlamayı öğrendiğini anlatmaya çalıştı. Ancak daha sonra mahkemenin şaka yeri olmadığını anlayıp, dar bir gömlek giydiğini ve selam vermekten rahatsız olduğunu söyleyerek özür diledi. ACP Naveen Sharma sorgulandığında 2010 yılında Haryana Polisine alındığını söyledi. ACP Naveen Sharma'nın davranışı da protokol ve kuralları ihlal ediyor” dedi.

Mahkeme ayrıca, Bölüm No'nun 14.2.(b) Kuralı uyarınca, mahkeme başkanının rütbesi veya statüsüne bakılmaksızın, bu mahkeme toplantı halindeyken şimdilik böyle bir mahkemeye girilemeyeceğini de eklemiştir. “Mahkemenin ACP Naveen Sharma'nın hizmetine uygulanan kuralların farkında olmadığına inanmak için nedenleri var. Talimatta, kuralların ve protokollerin farkında olması için uygun şekilde eğitilmiş olması gerekiyor” denildi.

Bu emrin bir kopyası Polis Komiseri Gurugram'a gönderilecek ve kendisine, Pencap Polis Kuralları uyarınca hatalı polise karşı gerekli önlemleri alması ve raporunu bir hafta içinde sunması talimatı verilecektir. Siparişi okuyun.

Sharma, kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek, nasıl selam verilmesi gerektiğini bildiğini ve selamlamanın polis memurları tarafından her gün yapıldığını söyledi. “Ben ilk kez mahkemeye çıkan yeni bir polis memuru değilim. Bir saatten fazla beklediğimiz için Naib mahkemesinden hakime bilgi vermesini istediğimiz için hakim tedirgin oldu. Beni hiçbir sebep yokken küçük düşürdü ve daha sonra odasına çağırdı ama ben bir toplantıya katılmak zorunda olduğum için oradan ayrılmıştım” dedi.

Olayın 8 Şubat'ta yaşandığını ve hakimin kaba davranışı konusunda amirlerini bilgilendirdiğini söyledi. “Mahkemede hazır bulunan kişiler ifadelerini kaydetti ve o duruşma salonunda CCTV kamera bulunmadığından, gerçeği yansıtacak şekilde kaydı yayınlayamadım. Çarşamba günü düzeltme dilekçesi vermek için emrin onaylı bir kopyasını istemiştim. “Şubat 2022'de başkanlık geçit törenine katıldım ve birkaç kez polis geçit törenine liderlik ettim, dolayısıyla nasıl selam vereceğimi bilmediğim sorusu doğru değil” dedi.

Polis Komiseri Yardımcısı Karan Goel (Batı), “Rapor şu anda hazırlanıyor ve en kısa sürede sunulacak” dedi.