Windows Ekran Kaydı Hangi Tuş ?

Abdurrazak

Global Mod
Global Mod
Windows Ekran Kaydı Hangi Tuşla Yapılır?

Giriş

Günümüzde, bilgisayar kullanıcıları genellikle ekranlarını kaydetmek isteyebilirler; özellikle eğitim, sunum hazırlama veya oyun oynama amaçlarıyla. Windows işletim sistemi, kullanıcıların ekranlarını kaydetmelerini sağlayan yerleşik bir özellik sunar. Ancak, bu özelliği kullanmak için öncelikle hangi tuşların kullanılacağını bilmek gerekir. Bu makalede, Windows ekran kaydı için hangi tuşların kullanıldığını inceleyeceğiz.

Windows Ekran Kaydı Nedir?

Windows ekran kaydı, kullanıcıların bilgisayar ekranlarını video formatında kaydetmelerini sağlayan bir işlevdir. Bu özellik, kullanıcıların oyun oynarken, eğitim videoları hazırlarken veya çevrimiçi sunumlar yaparken ekranlarını kaydetmelerine olanak tanır. Windows işletim sistemi, kullanıcıların bu işlevi yerine getirmeleri için basit ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar.

Windows Ekran Kaydı Hangi Tuşla Yapılır?

Windows işletim sisteminde ekran kaydı yapmak için öncelikle bir üçüncü taraf yazılıma ihtiyaç duyulabilir. Ancak, Windows 10 işletim sistemiyle birlikte gelen "Game Bar" adlı bir özellik sayesinde, kullanıcılar oyun oynarken veya herhangi bir uygulama kullanırken ekranlarını kaydedebilirler. Game Bar'ı açmak için genellikle aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Windows + G Tuşlarına Basın: Ekran kaydını başlatmak için öncelikle Windows + G tuşlarına aynı anda basın. Bu kombinasyon, Game Bar'ı açmanıza olanak tanır.

2. Game Bar'ı Açın: Windows + G tuşlarına bastıktan sonra, ekranda bir pencere açılacaktır. Bu pencere, Game Bar'ın kontrol panelidir. Buradan ekran kaydını başlatabilir, duraklatabilir veya durdurabilirsiniz.

3. Ekran Kaydını Başlatın: Game Bar'ın kontrol panelinde bulunan "Kayıt" düğmesine tıklayarak ekran kaydını başlatabilirsiniz. Kayıt başladığında, bilgisayarınızın ekranında bir bildirim görünecektir.

4. Kaydı Durdurun ve Kaydedin: Ekran kaydını durdurmak için yine Game Bar'ın kontrol panelinde bulunan "Dur" düğmesine tıklayabilirsiniz. Ardından, kaydettiğiniz videoyu kaydetmek için "Kaydı Kaydet" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Windows Ekran Kaydı İçin Üçüncü Taraf Yazılımlar

Windows'un Game Bar özelliği, sınırlı kullanım senaryoları için uygundur ve bazı kullanıcılar için yetersiz gelebilir. Bu durumda, kullanıcılar üçüncü taraf ekran kayıt yazılımlarını tercih edebilirler. Bu yazılımlar genellikle daha fazla özellik sunar ve daha esnek kullanım imkanı sağlar. Bazı popüler üçüncü taraf ekran kayıt yazılımları şunlardır:

1. Camtasia: Kullanıcı dostu arayüzü ve kapsamlı özellikleriyle Camtasia, profesyonel kalitede ekran kayıtları yapmak isteyenler için popüler bir seçenektir.

2. OBS Studio: OBS Studio, ücretsiz ve açık kaynaklı bir ekran kayıt ve canlı yayın yazılımıdır. Esnek ayarları ve geniş destek listesiyle öne çıkar.

3. Bandicam: Bandicam, hafif ve kullanıcı dostu bir ekran kayıt yazılımıdır. Oyun oynama amaçlı ekran kaydı yapmak isteyenler için idealdir.

Sonuç

Windows işletim sistemi, kullanıcıların ekranlarını kaydetmelerini sağlayan çeşitli yöntemler sunar. Bunlardan biri, Windows 10 ile birlikte gelen Game Bar özelliğidir. Game Bar'ı kullanarak, kullanıcılar oyun oynarken veya herhangi bir uygulama kullanırken kolayca ekran kaydı yapabilirler. Ancak, ihtiyaca bağlı olarak üçüncü taraf ekran kayıt yazılımları da tercih edilebilir. Bu yazılımlar genellikle daha fazla özellik sunar ve kullanıcıya daha esnek bir deneyim sunar.