Siber dolandırıcılık nedeniyle sakin ₹3 L dolandırıldı

gulay

New member
28 yaşındaki kent sakini dolandırıldı ₹Beynin üst düzey bir IPS memurunun kimliğine bürünmek için yapay zeka (AI) kullandığı, kadını bir kara para aklama davasına karışmakla suçladığı, onu tuvalet molası olmadan dört saat boyunca Haber görüşmesiyle kısıtladığı ve kadının kötüye kullandığı bir siber suç davasında 3 lakh Polis, fonların menşeini kontrol etme bahanesiyle çalındığını söyledi.

Kadın, TRAI memurları ve kıdemli IPS memurları gibi davranan kişiler tarafından aldatıldı. (Temsilci fotoğraf)

Sektör 69'daki bir apartmanın sakini olan mağdur, çağrıyı 5 Ocak sabah saat 11 civarında aldı. Yapılan soruşturmanın ardından Çarşamba günü Siber Suçlar Karakoluna (Güney) bir FIR kaydedildi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Polise göre, kadın ilk olarak Hindistan Telekom Düzenleme Otoritesi (TRAI) yetkilisi gibi davranan bir kişiden, Mumbai'de kimlik kartındaki SIM kartın müstehcen mesajlar gönderen bir kadını taciz etmek için kullanıldığına dair bir telefon aldı. mesajlar.

“Bana Mumbai'deki Govandi polis karakolunda bir vakanın kaydedildiğini ve benim soruşturma altında olduğumu bildirdi. Karakolda polis memuru kılığına giren başka bir şüpheliyi aradı. Memur, içinde bulunduğum hukuki sıkıntının olası sonuçlarını bana açıklayarak beni tehdit etti. Mevcut numaramın bloke edileceğini söylediğinde tedirgin oldum” dedi.

Mağdur, aramanın bir saat sürdüğünü, ardından memurun kendisine web tabanlı bir yazılım kimliği verdiğini ve görüntülü sohbet yapmasını istediğini söyledi. “Bundan sonra odamda kalmamı, kimseyle temas etmememi ve tuvalete gitmememi istediler. Bu görüşme üç saat sürdü” dedi.

“YouTube Haberlarında gördüğüm kıdemli bir IPS memuru ortaya çıktı. Geçmiş kontrolü bahanesiyle beklememi istedi. Tek bir vaka olursa kovulacağımı söyledi. Ancak benim adıma düzenlenen banka kartının havayoluyla ilgili bir davada kara para aklama amacıyla kullanıldığına dair başka bir davanın daha olduğunu belirtti” dedi.

Üst düzey bir polis yetkilisi, şüphelilerin kendisine davanın ayrıntılarını ve davada ve mahkeme duruşmalarında adı geçen adını içeren bir web bağlantısı sağladığını söyledi.

“Onları ikna eden Aadhaar kart bilgileri vardı. Görüntülü görüşmeyi sekiz saatte bir kontrol etme talimatlarını vererek sonlandırdılar. Yetkili, “Şüpheliler, gerçek bir memurun kimliğine bürünmek amacıyla yüzlerini değiştirmek için yapay zekayı kullandı” dedi.

“Daha sonra internette arama yaptı ve Noida'dan bir adamın da aynı şekilde aldatıldığını buldu. Daha sonra dolandırıcılığı bildirmek için 1930'u (ulusal yardım hattı) aradı” dedi yetkili.

Polis komiser yardımcısı Priyanshu Dewan, donmayı başardıklarını söyledi ₹92.000 tanesi. Şüphelilerin en kısa sürede tutuklanacağı belirtildi.