HC, belediye tarafından kovulan atık şirketi Ggm'ye karşı icra davasını askıya aldı

gulay

New member
Pencap ve Haryana Yüksek Mahkemesi Çarşamba günü, Gurugram Belediye Şirketi'nin (MCG) atık yönetimi imtiyaz sahibi Ecogreen Energy'ye karşı yaptırım uygulanması yönündeki kararını iptal etti.


Gurugram'ın silueti. (HT dosyası)

Söz konusu sözleşme, Faridabad-Gurugram kümesinde entegre bir atık yönetim sistemi (toplama, taşıma, işleme ve bertaraf) geliştirmek amacıyla MCG ile Ecogreen Energy arasında 14 Ağustos 2017'de imzalanan bir anlaşmaydı.

Artık kriketteki en sevdiğiniz oyunu izleyebilirsiniz. Her zaman ve her yerde. Nasıl olduğunu öğrenin

Ancak 14 Haziran'da şehir yönetimi sözleşmeyi feshetme kararı aldı. Gösterilen nedenler arasında süregelen performans açıkları, yetersiz çöp toplama ve sözleşme şartlarına uyulmaması yer aldı. İmtiyaz sahibi daha sonra mahkemeye başvurdu.

Ecogreen Energy, Yargıtay'a sunduğu dava dilekçesinde, fesih bildiriminde belirtilen gerekçelerin “görünürde yasa dışı, uydurma ve gerçeklikten uzak” olması nedeniyle fesih işleminin “kötü niyet ve art niyetle ve sözleşmeye aykırı olarak” yapıldığını ileri sürdü. gerçeklik.” Şirket ayrıca, altyapı sorunları ve hava koşulları gibi kontrolü dışındaki lojistik zorlukların ve gecikmelerin de faaliyetlerini engellediğinin altını çizdi.

Duruşmada mahkeme heyeti, atıkların kesintisiz olarak bertaraf edilmesinin halk sağlığı açısından önemine vurgu yaparak, şirkete karşı herhangi bir zorlayıcı tedbir alınmaması yönünde talimat verdi. Ayrıca her iki tarafı da 4 Temmuz'da yapılması planlanan duruşmada ayrıntılı delil ve argümanlar sunmaya çağırdı.

Ecogreen Energy, duruşmanın ardından yaptığı resmi açıklamada, şirketin çöp toplayan ve dolayısıyla şirketin faaliyetlerini engelleyen bir “mafya” ile uğraştığını söyledi.

“Artık hükümetin ve MCG'nin yardımıyla durumu değiştirmeye hazırız. Ecogreen Energy COO'su Nagarjuna Reddy, “Gerekirse son beş gündür şehirde biriken katı atıkları temizlemek için günde 20 saat çalışabiliriz” dedi.

Bu arada MCG Komiseri Narhari Singh Bangar, mahkemenin yalnızca zorlayıcı eylemi bir sonraki duruşma tarihine kadar ertelediğini söyledi. “Sözleşmenin askıya alınması söz konusu değil, ancak kurtarmalar ve cezalar askıya alındı. Tesisi onlardan devraldık ve kapıdan kapıya çöp toplama işi için başka acentelerle anlaştık. Çarşamba günü yeni çöp kamyonları konuşlandırıldı. Zaten tebliğ doğrultusunda süreç başlatıldı” dedi.